diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Budu ještě někdy matkou?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Průměrně každá pátá žena jednou v životě potratí. Tato nepěkná statistika vyvolává nepříjemné emoce. Pro každou těhotnou ženu, která se už těšila na miminko, znamená samovolný potrat velké zklamání, bolest a pocit jakési intimní ztráty části jejího já.

Tělo se často zahojí rychleji, než se žena s touto trpkou zkušeností psychicky vyrovná a v převážné většině případů může po relativně krátké době znovu otěhotnět. Dá se říci, že příroda je krutá, ale spravedlivá: plod, který by neměl šanci přežít, je spontánně vypuzen.

Co se rozumí potratem

Jedná se o ukončení těhotenství zánikem embrya nebo plodu před porodem. Potratem se rozumí ukončení těhotenství ženy, při němž:

 • plod neprojevuje ani jednu ze známek života a jeho porodní hmotnost je nižší než 1000 g a pokud ji nelze zjistit, jestliže je těhotenství kratší než 28 týdnů

 • plod projevuje alespoň jednu ze známek života a má porodní hmotnost nižší než 500 g, ale nepřežije 24 hodin po porodu

 • z dělohy ženy bylo vyňato plodové vejce bez plodu anebo těhotenská sliznice

Do kdy se jedná o potrat

Z lékařského hlediska se samovolným potratem označuje ztráta plodu do 28. týdne těhotenství. Ztrátu plodu považují za běžnou menstruaci a mnoho potratů v tomto období vůbec není hlášeno u lékaře. Po 28. týdnu se pak hovoří o předčasném porodu. Když je plod narozený před 28. týdnem a má zachovány životní projevy a je živě narozený,potom se jedná o “předčasný porod”. Pediatři dnes běžně zachraňují novorozence s porodní vahou kolem 500 g.

Příznaky a druhy

Potrat se projevuje špiněním nebo krvácením z pochvy, bolestmi v zádech nebo křečovitými bolestmi břicha, také zmizením těhotenských příznaků (např. zmenšením prsou). Špinění a slabé krvácení ještě nemusí nutně vést k potratu. Mnohdy postačí několik dní v klidu na lůžku, případně vhodná léčba naordinovaná lékařem. Hovoří se o hrozícím potratu a gynekolog pak označí těhotenství za rizikové. Pokud již dochází ke křečovitým bolestem (způsobeným kontrakcemi dělohy), je již potrat pravděpodobně nevyhnutelný a vypuzení plodu z dělohy s velkou pravděpodobností nepůjde zabránit. Někdy může placenta dále růst a známky těhotenství ještě nějakou dobu přetrvávají. Tento stav spolehlivě určí ultrazvuk.

Prevence

Nejúčinnější prevencí potratů je informovanost o možnostech antikoncepce. V dnešní době o potrat nejčastěji žádají ženy s několika dětmi, které otěhotněly například během kojení, kdy spoléhaly na přirozenou antikoncepční schopnost těla během kojení. V posledních letech počet interrupcí naštěstí klesá, právě díky větší informovanosti o možnostech antikoncepce.

Ohrožení

Kdy vlastně hrozí potrat? Zejména tehdy, pokud již žena opakovaně potratila nebo jí je méně než 18 nebo více než 35 let. Dále u silných kuřaček, alkoholiček, žen závislých na lécích nebo drogách. K potratu může dojít i při užívání hormonů, při některých virových nebo bakteriálních onemocněních (např. infekce zarděnkami). Dále nevyvíjí-li se placenta normálně, aby byla schopna vyživovat plod, nebo při insuficienci děložního hrdla (děložní hrdlo je příliš slabé na to, aby udrželo plod).

Jaká bude budoucnost

Po kyretáží (vyčištění děložní dutiny) se žena vrací do péče svého gynekologa a s ním konzultuje další možnosti otěhotnění. Většině žen se to několik měsíců po potratu za pravidelného dohledu dobrého gynekologa podaří. Žena začne někdy propadat panice a je na tom špatně po psychické stránce (často cítí úzkost a vinu). Mohou se objevit problémy i v partnerském vztahu. Měla by mít proto v tomto období důvěru ve svého gynekologa a svěřit se mu. Ten pozná, je-li zapotřebí odborná pomoc. Těhotenství po potratu bývá označováno za rizikové, ale spíše z forenzních důvodů. Při odhadu toho, o jak velké riziko se jedná, záleží na příčině potratu. Doporučuje se po třech až šesti měsících po potratu (určí gynekolog).

Zdroje

časopis Betynka (8/2006)

www.sexualne.cz

cs.wikipedia.org

 

Přečtěte si také:

 • Slevový portál Mamaslevy.czSlevový portál Mamaslevy.cz Máte děti? Chcete nakupovat levněji? Slevový portál Mamaslevy.cz je tu pro Vás již od března 2011. Založila jej parta lidí, kteří mají děti a zároveň chtěli využívat hromadně zajímavé […]
 • VendulaVendula Svátek: 6.duben Domácí podoby: Venduše, Venduška, Vendulička, Vendulinka, Dulka, Václava Původ: český Význam: více slavná Líbí se Vám toto jméno?
 • Hnízdící instinktHnízdící instinkt Ve třetí trimestru nastane období, kdy většina nastávajících maminek dostane "úklidovou mánii", neboli "hnízdící instinkt", aby připravila "hnízdečko lásky" pro příchod nového […]
 • Háčkování pro začátečníky – kurzHáčkování pro začátečníky – kurz Kdy: 16.05.2012, 10.00 h - 12.00 h Kde: Výtvarná dílna Loučka, Brno Dopolední kurz pro všechny zájemce o háčkování. Cena 150 Kč. Zdroj: http://www.familypoint.cz
 • BohumírBohumír Svátek: 8.listopad Domácí podoby: Bohoušek, Bohun, Božek, Božík, Boža, Míra, Mirek Původ: slovanský Význam: mír Bohu Líbí se Vám toto jméno?
 • 16. týden těhotenství16. týden těhotenství V 16. týdnu těhotenství vaše dítě váží 130 g a měří až 16 cm. Stále častěji se pohybuje, ačkoliv vy jste teprve až nyní začala jeho pohyby vnímat. Zatíná pěsti, cucá si palec, protahuje […]

Jeden komentář k “Budu ještě někdy matkou?

 1. stenli

  Vím, co to je přijít o miminko. Sama jsem z nevysvětlitelných důvodů lékaře, přišla o 5 miminek. Nejdelší těhotenství bylo 16.týden.

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.