Posted on

Dnes žijeme v době umělého oplodnění a právě mnoha vícečetných těhotenství byla počata uměle. A nejen umělou reprodukcí, ale také s vyšším věkem rodiček stoupá pravděpodobnost porození dvojčátek. Když se jedná o dvojčata, tak to ještě jde, ale co trojčata, čtyřčata, paterčata… Člověk má jen dvě ruce a při této představě běhá mráz po zádech. První měsíce mohou být dost náročné a vyčerpávající. Časem ale zjistí, že nemusí děti neustále bavit – jelikož jsou dvě, brzy se zabaví spolu.

Kojení

Zkuste kojit obě děti najednou. Věřte, že to jde. Chce to jenom cvik. Nemějte strach, že nebudete mít dost mléka pro oba, čím více ho totiž děti vypijí, tím více se ho vytvoří. Jeho tvorbu můžete však snížit únavou, stresem nebo nesprávným stravováním. Můžete si také pořídit kojící polštářek, který moc pomůže.

Oblékání

Malým dětem postačí jedna skříň se společným oblečením. U starších už je však potřeba podpořit jejich individualitu. Děti oblékejte do podobných barev, abyste mohla prát prádlo najednou.

Spánek

Dvojčata si musí navyknout na stejný rytmus střídání dne a noci. Některá dvojčata je potřeba rozdělit, pokud to méně spavé ruší své spavější dvojče a některá spí neklidně, pokud nejsou spolu v jedné místnosti. Někdy jim v prvních měsících postačí jedna postýlka pro oba.

Obstarávání

Dvojčátka obstarávejte vždy najednou – společně je přebalujte, koupejte, krmte, uspávejte, dělejte jim legrácky, hrajte si s nimi. Lítat od jednoho k druhému není ku prospěchu vám ani dětem.

S dětmi vám může pomoct někdo druhý, manžel, prarodič nebo kamarádka. Rozhodně se nebojte požádat o pomoc. Dvojčata znamenají dvojnásobek práce, proto je dobré, když mamince dvojčat v domácnosti někdo pomáhá, aby měla dostatek klidu a odpočinku.

Leave a Reply