Posted on

Něžná náruč rodičů, Eva Kiedroňová

První minuty, hodiny, měsíce a rok života dítěte je nejdůležitějším obdobím v životě člověka i rodiny. Dítě rozvíjí své základní pohybové dovednosti, ale také se v něm vytváří základ komunikačních, postojových i technických návyků dané rodiny.

Knížka “Něžná náruč rodičů” vás provede přiměřenou manipulací s malým miminkem do devátého měsíce věku dítěte, neboť správné zacházení v tomto období má velký vliv na jeho celkový budoucí vývoj. To, jak miminko držíte, nosíte nebo houpete, ovlivní jeho zádové i břišní svalstvo, které zajišťuje zdravé postavení páteře a dobrou funkci vnitřních orgánů. Autorka radí neposazovat nebo stavět děti, pokud na to nejsou ještě zralé a dostatečně připravené! Z předčasného posazování pak mají dětí vadné držení páteře.

Kniha je doplněna fotografiemi a názornými metodickými ilustracemi, které zobrazují správně vykonané přehmaty při zvedání dítěte, pokládání, otáčení na bříško, chování, nošení a předávání druhé osobě. Dále jsou zde zobrazeny polohy k přebalování, polohy ke kojení, k odříhnutí nebo koupání. Jsou zde i zobrazeny nevhodné techniky poloh, protože každé dlouhodobé špatné polohování dítěte v náruči, postýlce nebo kočárku nebo předčasné nošení ve svislé poloze může ohrozit dětskou páteř rozvojem skoliózy, lordózy nebo kyfózy.

Z této knížky by měly čerpat pediatři a dětské sestry, zdravotní sestry v nemocnicích, kojeneckých ústavech, instruktorky baby klubů a předporodních kurzů, a hlavně těhotné ženy a rodiče malých dětí.

Eva Kiedroňová je dětská rehabilitační sestra, je zakladatelkou a propagátorkou programu pro nejmenší děti. Zastává názor, že nejvíc ovlivňují vývoj dítěte především rodiče, kteří jsou s ním 24 hodin denně. Proto ve své knize učí a doprovází rodiče ke správné cestě psychomotorického vývoje svého dítěte. Vždyť šťastné dětství je vklad, který vynáší nejvyšší úroky!

Leave a Reply