Posted on

Těhotná žena v lidech vzbuzuje jakýsi respekt, něco zajímavého. Jako těhotné se vám může stát, že vám cizí lidé začnou sahat na břicho bez dovolení a často vám budou pokládat i osobní otázky, do kterých jim nic není. To jakým způsobem prožíváte těhotenství je jen na vás a vašem partnerovi a ostatním do toho nic není. Někdy to může být pro vás složité, poslouchat rady okolí, ale snažte se soustředit na sebe a miminko a těchto rad si nevšímejte. Odpovídejte stylem: „Děkuji za radu, ale poradím se o tom se svým lékařem nebo porodní asistentkou.“

Pokud Vám někdo nevyžádaně sahá na břicho, tak mu sáhněte taky. Takové gesto bude pro toho druhého jasným signálem, že se vám to nelíbí a není vám to příjemné. Nikdo nemá právo, bez dovolení sahat na vaše bříško. Pokud se ale někdo zeptá, a je to někdo z vašich blízkých, a vám to osobně nevadí, tak mu klidně na bříško dovolte sáhnout. Mám osobní zkušenost s tím, že pokud se někdo zeptá, tam mě to nečinilo problém. Ba naopak, podělit se o krásné bříško s někým, na kom vám třeba záleží, je bezvadné. Tu radost, kdy miminko kope, to je prostě nádherné.

Často se Vám může stát, že se setkáte s ženami, které mají za sebou již hrůzostrašný zážitek z porodu a mají pocit, že vám to prostě musí říci. V případě, že to nechcete slyšet, tak řekněte dotyčné, ať vám to nevypráví, že se máte bránit negativním emocím a šetřit tak své miminko. Těchto historek kolujeme mezi ženami hodně. Sama jsem toho nebyla ušetřena ani u jednoho z porodů. Při prvním porodu nevíte, do čeho jdete a při dalších porodech je to jiné, ale ten strach, ten tam prostě je. Poslouchat takové báchorky není pro rodičku příjemné. Můj první porod trval dlouho, lehký zrovna nebyl, ale že bych měla potřebu svým kamarádkám, které teď zrovna čekají miminko, začít líčit, jak dlouho jsem se trápila? Myslím si, že by to nebylo vůbec vhodné. Jediné co říkám, tak je to, že porodit miminko musí tak jako tak a ať se tím netrápí, že všechno dobře dopadne. Protože pozitivní přístup rodičky je vhodný pro hladký průběh porodu.

Každá žena má právo určit si hranice a chránit svůj osobní prostor a důvěrné informace. Těhotenství považuji za intimní stav a je na vás, o jaké informace se podělíte se sousedkou u vchodu nebo s dobrou kamarádkou, třeba také těhulkou, u kafíčka v kavárně. V případě, že nevyžádaných dotazů je mnoho a vám je to nepříjemné, zamyslete se nad odpovědí a předem si ji připravte, budete tak nad věcí. Budete se cítit v pohodě, v dobré náladě. A to přeci vaše miminko potřebuje.

Leave a Reply