Posted on

Jedná se o masáž celého těla včetně obličeje a to pomocí masážních prostředků ( emulze, oleje, pudry, mýdlo atd. ) Jde o techniku při níž se používá určitý sled hmatů pravidelně jdoucích po sobě. Masér používá obě ruce a to v celé ploše v závislosti na tom jaký hmat provádí. Muže použít pouze prsty, nebo i dlaně či hřbet ruky. Masážními hmaty dosáhneme v organismu nějaké odezvy, určitého léčebného účinku, a to nejen v místě působení, ale i na vzdálených místech nebo dokonce v celém organismu.

Celkový výsledek

Při mechanickém podráždění buňky uvolňují histamin a jemu podobné takzvané H-látky, které se krevním oběhem dostávají do celého těla a navozují tím celkovou odezvu na masáž. Nazýváme to odezvou humorální. Zato místní odezva má převážně charakter prosté reakce na mechanické působení. Dojde především k odstranění povrchních zrohovatělých buněk pokožky a tím se uvolní póry- vývody potních a mazových žláz. Zlepší se prokrvení kůže a podkoží, čímž dochází ke zvýšenému přísunu kyslíku, živin, ale i ochranných látek. Současně se zvýší odplavování „ Odpadových produktů „ látkové výměny ( oxid uhličitý, kyselina mléčná, močovina a jiné ) do žilního a mízního systému. Působením na nervová zakončení v kůži lze masáží zmírnit nebo utlumit kožní bolest. Hlubšími masážními hmaty lze rozrušit svalové zatvrdliny.

Možnost uplatnění masáže u těhotných žen

Jedná se o nejpoužívanější masáž a to nejen u běžné populace. Masáž je velmi příjemná a dle mého názoru velmi vhodná pro těhotnou ženu. Masáž smí provádět i osoba bez kvalifikace ( každý dotyk a pohlazení je velmi příjemné, pomáhá psychicky, ale i fyzicky ) Je však velmi důležité vyvarovat se určitým partiím ( viz. kontraindikace u těhotných žen ) a určitým hmatům (např. tepání )

Leave a Reply