Posted on

Při přijmu do porodnice je natočen kardiotokografický záznam (monitor, CTG, KTG), který zaznamenává to, jak rychle tluče srdíčko plodu, a zároveň umožňuje hodnotit děložní stahy. Během natáčení kardiotokografu porodní asistentka sepisuje příjmovou dokumentaci (porodopis) a ptá se na údaje o současném těhotenství, minulých těhotenstvích, na nemoci, kteří se vyskytli u těhotné ženy i v rámci rodiny, a další údaje.

Součástí přijmu těhotné ženy na porodnici je také měření tělesné teploty, krevního tlaku, pulzu a orientační vyšetření moči. Potom následuje zevní i vnitřní vyšetření lékařem nebo porodní asistentkou.

Pokud neotéká plodová voda, provádí se při splnění určitých podmínek amnioskopie. Při tomto vyšetření je při vnitřním porodnickém vyšetření do děložního hrdla zavedena kovová, kónicky se zužující trubice se zdrojem světla, kterou se pohledem přes plodové obaly hodnotí zbarvení plodové vody. Ta by měla být čirá. Její zabarvení může signalizovat některé porodnické problémy.

Někdy bývá hned při příjmu provedeno i ultrazvukové vyšetření.
Podle toho, v jaké fázi je porod, je nastávající maminka umístěna na porodní box nebo čekací pokoj. Jestliže porod ještě neběží, bývá umístěna na standardní pokoj.

Leave a Reply