diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Příprava na kojení v těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Ráda by jste kojila svým mateřským mlékem? Určitě je to levné, pohodlné a pro miminko velmi příjemné. Mateřské mléko je základ zdravého růstu a vývoje a podporuje  zdravou imunitu dítěte. Na kojení se pečlivě připravujte už v těhotenství. Předkládám pár rad, kterými jsem se sama řídila:

 • Bradavkám dělá dobře voda, vzduch a slunce.
 • Omývejte bradavky studenou a teplou vodou, ale bez mýdla. Mýdlo oslabuje přirozenou ochranu kůže. Choďte občas doma bez podprsenky, aby se bradavky pěkně vyvětraly na vzduchu. Nechte na ně chvíli působit sluníčko. Na pocit studu zapomeňte, děláte to pro miminko a větrat svou mlékárnu můžete tak, aby vás přitom nikdo nešpehoval- doma, na zakryté zahradě, apod.Po opláchnutí  je otírejte hrubým ručníkem.
 • U gynekologa zkontrolujte, za nemáte vpáčené nebo ploché bradavky. Vpáčené bradavky se při doteku nebo masírování nenapřímí a spíše se vtáhnou dovnitř. Potom se používají formovače bradavek.
 • Kupte si bavlněnou a nejlépe bílou kojící podprsenku bez kostic. Kostice stahují mléko a černá barva vstřebává látky. Kojící podprsenku si zakupte až ve chvíli, kdy se v normální podprsence necítíte příjemně a pohodlně.
 • Dbejte na dostatečný spánek a hodně odpočívejte, nejlépe při relaxační hudbě. Tvorba a kvalita mléka na vaší psychické pohodě  opravdu velmi  závisí.
 • Z jídelníčku vyřaďte mátou peprnou a šalvěj. Máta peprná odebírá mléko a šalvěj zastavuje sekreci mléka.U ostatních bylinek se také raději podívejte, zda je můžete v těhotenství. Obecně se doporučuje kontryhel, který sekreci mateřského mléka zvyšuje.
 • Vyberte si takovou porodnici, kde vám umožní přiložit vaše miminko ihned po porodu na vaše břicho. Magická hodinka po porodu je důležitá. Miminko hledá prs během 20 minut.  Při kojení se uvolňují hormony jako oxytocin a prolaktin,které přináší psychické uvolnění a dává větší pocit péče o dítě.V hormonálním centru mozku doje k uvolnění oxytocinu ihned po porodu a v první hodině má oxytocin nejvyšší hodnotu za celý život. Není nic krásnějšího než pohled na vaše čerstvé,malinké přitulené, sající stvoření.

Přečtěte si také:

 • Povídání s porodní asistentkou na téma přirozený porod a bondingPovídání s porodní asistentkou na téma přirozený porod a bonding Pozvánka na povídání s porodní asistentkou Miladou Barešovou Téma: Přirozený porod Co je bonding a jak je pro dítě a maminku důležitý Co Vám neřekl gynekolog a nač odpoví porodní […]
 • Polohy při milování, které slaví největší úspěchy při snažení se o miminkoPolohy při milování, které slaví největší úspěchy při snažení se o miminko Každý druhý pár má v dnešní době problémy s otěhotněním. U některých lidí za to mohou zdravotní problémy, u jiných je to velmi často přisuzováno psychice. Existuje mnoho rad, jak […]
 • Porodní plán – 2.díl – UžitečnostPorodní plán – 2.díl – Užitečnost Porod nikdy nelze přesně naplánovat. Ale zdravotníci mají často několik možností, jak v určité situaci postupovat a mohou tedy vybrat postup nejlépe vyhovující představě rodičky. Každá […]
 • EliškaEliška Svátek: 5.říjen Domácí podoby: Ela, Elka, Eluška, Elza, Elinka, Líza Původ: hebrejský Význam: varianta hebrejského jména Alžběta (můj bůh je přísaha) (české jméno) Líbí se Vám […]
 • Jak zvládnout šestinedělí?Jak zvládnout šestinedělí? Na první měsíc po porodu vzpomínají některé maminky jako na hrozivou noční můru. Není divu, protože tělesné změny propojené s emočními výkyvy mohou dát dost zabrat. Připočteme-li novou […]
 • AndrejAndrej Svátek: 30.listopad Domácí podoby: Andy, Andráš, Androuš Původ: slovanský Význam: statný, mužný, odvážný Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.