diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Procházky s kočárkem

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Už od prvních dnů po návratu z porodnice můžete začít chodit s novorozencem na krátké procházky téměř za každého počasí. Záleží v jaké roční době se vaše miminko narodilo.

Nevhodné je chodit za silného větru, deště, mlhy, špatné smogové sitauaci. Sledujte proto ve zprávách o počasí konkrétní rozptylové podmínky.

Pokud je teplota v zimě pod -5 a více, také raději na procházky nevyrážejte. V letních měsících choďte brzy ráno a dopoledne, pak přes poledne až do 15 h buďte raději v chládku doma. Opět kolem 18 hodiny můžete s kočárkem vyrazit. Nikdy nenechávejte kočárek stát přímo na slunci. Teplota v korbičce je mnohem vyšší, než v okolí.

Ultrafialové záření je nezbytnou podmínkou života člověka, protože jen pomocí UV záření se v organismu tvoří důležitý vitamín D. Ovšem pozor – kojence a malé děti nikdy nevystavujeme přímému slunečnímu záření. Přes den můžete dítě přemístit v kočárku na balkon nebo terasu. Umístěte jej tak, aby v případě, že zrovna nespí, mohlo i při poloze vleže nebo pozorovat. Dítě se tak zaměstná a a pokud nevyžaduje houpání, tak ze samého pozorování samo usne.

Procházky v kočárku jsou pro miminko něco jiného než ruch domácnosti. I když z kočárku z hluboké korbičky nevidí, vnímá různé vjemy, slyší různé zvuky a kočárek je neustále v pohybu.

V létě dbejte, abyste dítě příliš neoblékali. Vhodné jsou oděvy z bavlny, protože jsou prodyšné. Děti se takřka nepotí, takže jejich organimus je ohrožen přehřátím. Teplotu dítěte snadno ověříte, pokud vsunete ruku mezi oděv a záda, také za krčkem by miminko nemělo být vlhké a lepkavé.

Volte ochranný krém s faktorem 40 a více. Použijte lehký klobouček nebo čepičku.

I miminka vyžadují při vyšíšch letních teplotách více tekutin. Pokud kojíte, tak nabízejte miminku prs pokud to vyžaduje, napije se krátce, zažene žízeň. Pokud nekojíte, můžete použít čaj vhodný pro děti od určitého měsíce. Dítě za horka pozorujte- pokud začne být apatické, je to známka přehřátí. Přesuňte se do chladné místnosti a dejte mu napít. Svlečte jej a ochlaďte vlažnou vodou. Pokud se jeho stav nelepší, vyhledejte lékařskou pomoc.

V zimě oblékejte dítě samozdřejmě tepleji, protože snadno prochladne, výrazně rychleji, než dospělí. Nebezpečné ale mohou být návštěvy obchodů a nákupních center. Miminko je oblečené a teplota v těchto prostorách je mnohem větší, než venku, dítko je zabalené ve fusaku a snadno může dojít k přehřátí podobně jako v létě. Před procházkou dítěti namažte obličej ochranným krémem vhodný do mrazu určený pro děti. Na procházky choďte během dne na kratší dobu, ale klidně 2 x.

Dětský kočárek vybavte na zimu teplým fusakem nebo podloužkou z beránčí kůže. Kočárek si předem připravte, než vyrazíte ven. Pokud máte možnost, dejte si ho na verandu nebo chodbu, kde je tepleji, než venku, abyste miminko nedávali do studeného kočárku. Teploty pod – 10 jsou už příliš nízké, proto raději zůstaňte s miminkem doma.

Obecně platí, že by dítě mělo mít pouze o jednu vrstvu více než dospělí.

Zdroj:

Zdravé dítě, Ošetřování, péče, opatrování, Nakladatelství Svojtka, 2009

Přečtěte si také:

  • Těhotenský kalendář 13. týden Těhotenský kalendář 13. týden Vaše miminko Připomeňte si, jak pokračoval vývoj vašeho maličkého minulý týden. Výrobci. Když už váš plod dokončil úkol a vytvořil všechny důležité tělesné soustavy, začínají pracovat […]
  • Hlavním nedostatkem nedonošeného dítěteHlavním nedostatkem nedonošeného dítěte Je jeho nízká tělesná teplota. Často má takové dítě jen 35°C, nebo 30°C, místo 37°C. je to proto, že tělo má poměrně k malému tělesnému objemu velký povrch, z něhož se vypařováním stále […]
  • Jak koupat: s houbou nebo bez ní?Jak koupat: s houbou nebo bez ní? Než miminku odpadne strup po pupeční šňůře (10 dnů až tři týdny po narození), je nejlepší omývat děťátko mycí houbou, aby se pupík nenamočil. Asi takto: položte miminko na měkkou rovnou […]
  • SexyMamas: Matky matkámSexyMamas: Matky matkám Tři oblíbené blogerky SexyMamas sepsaly své zkušenosti, užitečné rady a tipy pro všechny ženy, které si chtějí užít mateřství (a nezbláznit se). „Jsme tři. Jsme matky. A stále jsme to […]
  • AlexandraAlexandra Svátek: 21.duben Domácí podoby: Ala, Axa, Saša, Saška, Sašena, Sandra, Lexa Původ: řecký Význam: obránce mužů Líbí se Vám toto jméno?
  • AretaAreta Svátek: 11.duben Domácí podoby: Aretka, Arka Původ: řecký Význam: podle řeckého boha Arese, dobrodinec Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.