Posted on

Vitamín A: je důležitý pro dobrý zrak, imunitní systém. Podporuje správný růst a dělení buněk, zejména kostní dřeně, kůže a sliznic, což je důležité při vývoji a růstu plodu. V případě nedostatku vitamínu A může dojít ke zpomalení vývoje a růstu plodu. Je výhodné přijímat část vitamínu A z živočišných zdrojů jako jiný hotový vitamín A (retinol) a část ve formě karotenu z rostlinných potravin, které se v organismu přemění na vitamín A. Předávkování karoteny z běžné stravy nehrozí, ale u vitamínu A (většinou z doplňků) ano. Předávkování vitamínem A vyvolává bolesti hlavy, zvracení a změny na kůži. 

Vitamín D: je nutný pro dokonalé hospodaření organismu s vápníkem a fosforem, pro tvorbu zdravé kostní hmoty a růst (vápník je důležitý pro růst plodu). Ovlivňuje imunitní systém. Člověk jej získává částečně z potravy a částečně působením UV záření. Předávkování vitamínem D vede k průjmu, zvracení a poškození ledvin.

Vitamín E: je významným antioxidantem, chrání před negativními vlivy životního prostředí, je součástí prevence nemocí, zejména srdce a cév. Většina lidí dosahuje jen asi jedné čtvrtiny doporučené denní dávky.

Vitamín K: je nutný pro tvorbu látek ovlivňujících krevní srážlivost. Tvoří se pomocí střevní mikroflóry (je nutná konzumace zakysaných mléčných výrobků). Přímým zdrojem vitamínu K, je rostlinná strava, jeho předávkování nehrozí. V těhotenství se zvýší objem krve ženy až dvojnásobně a její cévní systém je více namáhán, proto by měla žena dbát na dostatečný přísun vitamínu K. Pokud by krev špatně zásobovala placentu potřebnými látkami pro plod, může dojít k poškození plodu.

Leave a Reply