Posted on

Vitamíny jsou látky, které si organismus nedokáže vytvořit, ale potřebuje je k fungování enzymů, hormonů nebo k likvidaci nebezpečných volných radikálů (vitamíny s antioxidační funkcí). Projevem nedostatku vitamínů je avitaminóza, která má pro každý jednotlivý vitamín různý soubor příznaků. V dnešní době se ve vyspělých zemích prakticky nevyskytuje. Je však s podivem, jak velké množství lidí trpí mírným nedostatkem vitamínů, takzvanými hypovitaminózami. Jsou obtížně zjistitelné, a o to zákeřnější. Subjektivním projevem dílčích nedostatků vitamínů může být pouhá únava, zhoršený stav pleti nebo vlasů, mírné poruchy nálady a podobně. Objektivně však tyto deficity zvyšují pravděpodobnost vzniku chorob srdce a cév, onkologických onemocnění nebo nemocí pohybového aparátu. Příčinou je preference potravin, které jsou natolik technologicky upraveny, že tímto procesem ztratily většinu vitamínů, dlouhé skladování potravin a mnohdy jejich nešetrná úprava v domácnostech. Málokdo jí denně čerstvou zeleninu a ovoce v dostatečně velkém množství, k deficitu může přispět i pravidelné užívání některých léků.

2 Replies to “Výživa v těhotenství – Vitamíny”

  1. Užívala jsem je na doporučení lékárnice a vyhovovaly mi. Bála jsem se,že nemám moc pestrou stravu v těhotenství. Díky nim jsem byla hned klidnější.

  2. Užívala jsem po prvním trimestru vitamíny a minerály od Elasti-Q a byla jsem moc spokojená.Mají postupné uvolnování, takže se do těla dostane víc potřebných látek. Já i mimi jsme byli v pořádku a nic nám nechybělo..

Leave a Reply