diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Výživa v těhotenství – Tuky

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Tuky jsou sloučeniny glycerolu a mastných kyselin. Mastné kyseliny se dělí na nasycené (saturované) a nenasycené. Nenasycené dále na jednoduše nenasycené (monoenové) a vícenásobně nenasycené (polyenové).

Nasycené mastné kyseliny většinou působí nepříznivě – zvyšují hladinu cholesterolu v krvi (většinou jsou obsaženy v živočišných tucích, jako je máslo, sádlo, hovězí tuk).

Přirozené tuky jsou pro vývoj dítěte velmi důležité (včetně nasycených tuků a cholesterolu, které jsou hojně obsaženy v mateřském mléce, protože jsou potřebně pro stavbu nervové soustavy dítěte). Žena by měla konzumovat přirozeně tučnější jídla, například mořské ryby (pozor na tuňáky, makrely a mečouny, protože mohou být kontaminováni rtutí), dále jikry (kaviár), korýše, maso (pokud možno z ekologického chovu), kvalitní mléčné výrobky (raději nepasterizované a nehomogenizované) a máslo. V tradičních kulturách dostávaly těhotné a kojící ženy přednostně tučné potraviny, kdykoliv byly k dispozici.

Trans-mastným kyselinám by se měla žena vyhýbat; tyto tuky jsou obsaženy v potravinách rychlého občerstvení (např. v hamburgerech a ve smažených hranolcích), ve většině margarínů, v pražené kukuřici, v rostlinných tucích a ve všem, co nese název “částečně hydrogenované rostlinné oleje”. Trans-tuky jsou velice nebezpečné, jak pro matku, tak pro dítě. Tyto tuky jsou pravými viníky našich problémů, nikoliv přirozené nasycené tuky nebo cholesterol (se kterým jsou často chybně srovnávány).

Omega-3 mastná kyselina DHA je nejdůležitější mastnou kyselinou pro vývoj dítěte (vyživuje mozek a nervovou soustavu a souvisí s rozvojem inteligence); nejsnadněji ji může získat z ryb anebo z rybího tuku. Doporučují užívat pouze kvalitní potravinové doplňky.

Přečtěte si také:

  • Šestinedělí – zavinování dělohyŠestinedělí – zavinování dělohy Po porodu placenty dochází ke zmenšování dělohy, která v době porodu váží asi 1 kg a dosahuje ještě k pupku. Po té klesá denně o 1 cm a pomalu se vrací do své původní velikosti. Desátý den […]
  • 20. týden těhotenství20. týden těhotenství Vaše děťátko ve 20. týdnu těhotenství váží asi 340 g a měří 25,5 cm. Celé tělíčko je pokryto mazlavou tekutinou, vernixem, která chrání jeho pokožku před plodovou vodou. Stopy této […]
  • Těhotenský kalendář 29. týden Těhotenský kalendář 29. týden Vaše miminko Připomeňte si, co se stalo minulý týden ve vývoji vašeho miminka. Řízení teploty. " Jak to, že je tu pořád tak teplo?" Tento týden dochází k významnému mezníku v rozvoji […]
  • BoleslavBoleslav Svátek: 6.září Domácí podoby: Bolek, Bolda, Boloušek, Sláva, Slávek Původ: slovanský Význam: více slávy Líbí se Vám toto jméno?
  • Dětská lžičkaDětská lžička Bývá zahnutá do pravého úhlu nebo je s ouškem. Má prý pomáhat dospělému člověku v krmení a dítěti které se naučí samo jíst, má jídlo usnadnit. Není to tak. Dospělý člověk nejlépe nakrmí […]
  • VítězslavVítězslav Svátek: 21.červenec Domácí podoby: Víťa, Vítěz, Vítek, Slávek Původ: slovanský Význam: slavný sídlem, mocí Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.